TikTok Instagram Facebook
Back to top
  /  Fotografia   /  Podwójna ekspozycja – nowy hot trend alert
Podwójna ekspozycja 16

Podwójna ekspozycja – nowy hot trend alert

Jak dobrze rozpocząć nowy rok? Zdecydowanie najlepiej nowym trendem w SM!

Jeśli pamiętacie początek 2022 i ogromny szał na zaniżoną ekspozycję, dark aesthetic feeds i nieco “ponury” vibe całości, to przychodzimy z kolejnym, gorącym trendem, który będziecie obserwować w social mediach, a zwłaszcza na Instagramie.

 

Czym jest podwójna ekspozycja?

Kojarzycie, te “niechlujne” zdjęcia Gen Z, które były publikowane w karuzelach zdjęć? Nie tylko zoom i focus na nietypowe detale były wyznacznikami tej estetyki. Jednym z głównych trendów były też rozmazane zdjęcia, wykonane w ruchu. Trend ten przyjął się tak dobrze, że obecnie coraz więcej influencerów i marek publikuje tego typu posty.

Jak osiągnąć taki efekt?

Opcji jest kilka, my jednak rekomendujemy dwie, najbardziej intuicyjne i proste. 

Jedną z nich jest delikatne ruszenie dłonią w trakcie wykonywania zdjęcia. Da nam to efekt najbardziej naturalny, ale również nie do przewidzenia czy skontrolowania. Ten sposób na osiągnięcie efektu sprawdzi się najlepiej w trakcie przyjęć, eventów czy backstage sesji zdjęciowych, gdzie często w wyniku dynamicznego planu zdjęciowego czy imprezy, ciężko o złapanie statycznego kadru. Podwójną ekspozycję osiągnięcie również, jeśli oświetlenie w danej przestrzeni nie jest wystarczające.

 

Drugim, zdecydowanie bardziej kontrolowanym efektem na osiągnięcie podwójnej ekspozycji jest dodanie jej w postprodukcji. Tutaj naszym poleceniem jest program Snapseed, który posiada funkcje dołożenia ekspozycji i jej przesunięcia, aby osiągnąć efekt “poruszenia”. Poniżej krótki tutorial:

  1. Włącz program Snapseed.
Podwójna ekspozycja 4

2. Wybierz zdjęcie.

Podwójna ekspozycja 5

3. Kliknij “Narzędzia”.

Podwójna ekspozycja 6

4. Wybierz funkcję “Podwójna ekspozycja”.

Podwójna ekspozycja 7

5. Kliknij opcję dodania zdjęcia i wybierz to samo.

Podwójna ekspozycja 8

6. Przesuń lekko nałożone zdjęcie i gotowe!

Podwójna ekspozycja 9

Jeśli preferujecie tutoriale w formie video, polecamy poradnik opublikowany przez @oliwiabugala na TikToku

 

Najważniejszy jest umiar!

Tak charakterystyczne trendy mają to do siebie, że należy publikować je w bardzo przemyślany sposób. Zanim opublikujesz zdjęcie z podwójną ekspozycją, stwórz swój feed w jednej z aplikacji przeznaczonych do tego. Warto, aby tego typu post pojawiał się raz na 6 lub 9 publikacji.

Czekamy na Wasze posty z podwójną ekspozycją. Nie zapomnijcie oznaczyć @cheers.stories!