TikTok Instagram Facebook
Back to top
  /  Social Media   /  Jak uzyskać retro efekt na zdjęciach?
Jak uzyskać retro efekt na zdjęciu? Blog Cheers Stories

Jak uzyskać retro efekt na zdjęciach?

Retro efekt – obecnie tematyczne konta na instagramie są bardzo na czasie. To co najczęściej je rozróżnia, to style obróbki, które nadają indywidualny charakter. Bardzo popularnym stał się motyw paryski, dla którego charakterystyczne są zdjęcia z vintage i retro vibem. Jeżeli zastanawiacie się, w jaki sposób uzyskać taki filtr, to w tym artykule wytłumaczymy Wam wszystko, co i jak.

Jak zrobić efekt retro na zdjęciu? 

Jest wiele aplikacji, które oferują tego rodzaju rozwiązania, ale czy faktycznie wszystkie są warte uwagi? Oczywiście, że nie. Wiele programów nadaje zbyt mocno przerysowane efekty, co niestety nie wygląda naturalnie i często tylko negatywnie wpływa na finalne zdjęcie. Zanim przejdziemy do omawiania naszych TOP APLIKACJI DO OBRÓBKI ZDJĘĆ W STYLU VINTAGE, musicie wiedzieć, czym tak naprawdę charakteryzują się takie presety retro. W większości jest to efekt szumu (inaczej nazywany też ziarnem), posiadają one zazwyczaj niski kontrast oraz delikatnie ciepłe, lekko żółte odcienie. 

Skoro podstawy mamy już za sobą – przejdźmy do konkretów 🙂

Vintage efekt - zdjęcia blog

5 APLIKACJI DO OBRÓBKI ZDJĘĆ W STYLU PARYSKIM 

  • LIGHTROOM

Jest to tzw. klasyk i podstawa, jeżeli chodzi o obróbkę. Jeżeli jeszcze jakimś cudem nie znacie tej apki, to w trybie natychmiastowym musicie ją zainstalować. Tym bardziej, że jest ona dostępna zarówno na Android, jak i iOS. Co więcej wersja mobilna jest do pobrania za darmo. Koniecznie pobawcie się balansem bieli oraz suwakami, które odpowiadają za poszczególne kolory. Koniecznie kliknijcie w zakładkę efekty, w której znajdziecie opcje do nałożenia ziarna. Jeżeli stworzycie filtr, który Was satysfakcjonuje, koniecznie go zapiszcie i stwórzcie swój własny preset, dzięki czemu będzie mogli go nakładać na następne zdjęcia. 

  • AFTERLIGHT 

Bardzo łatwa i intuicyjna apka, która ma świetne gotowe presety, które pozwolą Wam zaoszczędzić dużo czasu. Możecie tam nakładać np. szumy, efekty zabrudzenia i prześwietlenia kliszy. Koniecznie sprawdźcie opcję Dust, Light i Material. 

  • DAZZ CAM

Jeżeli kochacie polaroidowe klimaty, to ta apka to Wasz totalny MUST HAVE! Jest tam cała masa opcji i różnych wykończeń. Możecie skorzystać tam również z opcji “ random lightleaks”, dzięki czemu dodacie nieregularne prześwietlenia Waszemu zdjęciu. My osobiście polecamy korzystanie z presetu Inst C. 

  • RETROCAM 

Kolejna aplikacja warta przetestowania. Można korzystać z gotowych nakładek i regulować ich intensywność według własnych preferencji. Aplikacja jest dostępna obecnie na system Android. 

  • TEZZA

Kultowa aplikacja stworzona przez influencerkę Tezzę Barton, która znana jest z pięknych instagramowych ujęć i póz, nieoczywistych kadrów, ale przede wszystkim z doskonałej obróbki zdjęć. Aplikacja Tezza daje całe spektrum możliwości. Oprócz nadawania zdjęciom wyrazistego charakteru. Musicie wiedzieć, że w tym programie możecie edytować nie tylko zdjęcia, lecz również filmy. I właśnie do nich możecie wykorzystywać, dostępne tam świetne retro efekty. 

Mamy nadzieję, że te 5 polecajek pozwoli Wam znaleźć swojego faworyta, a Wasze zdjęcia zyskają prawdziwy #vintagevibe. Zachęcamy Was do przetestowania każdej z nich, bo mimo wielu podobieństw, każda ma w sobie jakąś unikatową opcję. 

Vintage efekt - zdjęcia blog 2