10 powodów dla których warto słuchać podcastów
Jeszcze kilka lat temu podcasty były znane tylko nielicznym. Ich rosnąca popularność była zauważalna szczególnie na zachodzie i właśnie stamtąd wziął się ten stale rosnący trend. Są one rewelacyjnym źródłem wiedzy, rozrywki i nie tylko. W tym artykule podamy Wam, aż 10 powodów, dla których warto ich słuchać.
1. Możesz ich słuchać w każdym miejscu
Z pewnością jest to jedna z głównych zalet, dzięki którym podcasty wygrywają nad innymi formami przekazu. Angażują one tak naprawdę tylko jeden zmysł, jakim jest słuch. Dzięki temu, możecie ich słuchać na spacerze, siłowni, podczas jazdy samochodem, gotowania itd. Jest to medium, które może Wam towarzyszyć tak naprawdę prawie w każdym miejscu oraz sytuacji, ponieważ nie potrzebujecie do słuchania 100% skupienia.
2. Łatwy dostęp do specjalistycznej wiedzy
Podcasty dzielą się na te rozrywkowe, ale także na te poradnikowo-edukacyjne. Obecnie w internecie istnieje ponad milion indywidualnych podcastów. Wiele z nich jest prowadzonych przez specjalistów z różnych dziedzin, którzy w przystępny sposób dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.
3. Szybki sposób na nudę
Jeżeli nie wiesz, czym się zająć lub na co spożytkować czas, to z odpowiedzią przychodzą właśnie podcasty. Gdy nie macie dostępu do internetu, to wystarczy, że pobierzecie wcześniej kilka odcinków, które będziecie mogli odpalić niezależnie od miejsca np. w samolocie.
4. Rozwijają indywidualne zainteresowania i pasje
Dzięki szerokiemu wachlarzowi, który jest obecnie dostępny na platformach streamingowych, każdy z Was może znaleźć dla siebie nie tylko ulubioną i dopasowaną tematykę, ale również podcastera, który będzie Wam najbardziej odpowiadał stylem mówienia, głosem i sposobem prowadzenia odcinków. Słuchając podcastów na pewno nie raz dojdziecie do ciekawych przemyśleń i spostrzeżeń.
5. Edukują
Jest to jedna z najszybszych form i z pewnością najtańszych, jeżeli chodzi o zwiększenie zakresu swojej wiedzy. Dzięki nim możecie uczyć się np. języków, historii, prawa, kryminologii lub też poznawać nowe osoby i kultury z całego świata. Wiele osób korzysta z tej formy w celu poznania wiadomości ze świata, a to wszystko dzięki krótkim prasówkom, które usłyszycie na takich profilach, jak:
6. Inspirują i wpływają na kreatywność
Wiele odcinków może stać się inspiracją, a nawet motywacją do działania. Wystarczy znaleźć dla siebie odpowiednie miejsce i dopasowaną tematykę. Dzięki temu, możecie wyciągnąć z samego podcastu o wiele więcej niż mogłoby się wydawać.
7. Dostarczają rozrywki
Podcasty to także doskonałe “odmóżdżacze”, które pozwalają na oderwanie się chociaż na chwilę od codzienności. Wielokrotnie słuchając podcastów my sami nie raz uśmialiśmy się do łez. Tutaj łapcie polecajki, według nas najśmieszniejszych odcinków:
- TuOkuniewska i jej odcinek o roku 2021
- Ja i moje przyjaciółki idiotki i instagramowe historie
- O GUSTACH się dyskutuje i odcinek o dzieciństwie
8. Powstawanie nowych społeczności
Coś, czego nie można pominąć, czyli grupy, które powstają wokół danego podcastu i jego tematyki. Można to zauważyć w szczególności na Facebooku. Przykładami takich społeczności jest ta, która powstała w odniesieniu do twórczości Dawida Podsiadło i Radka Kotarskiego – Podsiadło Kotarski Podcast. Grupa ta obecnie liczy ponad 35 tysięcy użytkowników i właśnie dzięki niej słuchacze mogą między sobą się komunikować, dzielić opiniami, poleceniami.
9. Poznawanie ciekawych osób
Podcasty to też w dużej części wywiady w różnej formie. Te, które cieszą się obecnie największą popularnością to takie, które opierają się na luźnej rozmowie. Dzięki tak stworzonym klimatowi, każdy słuchacz może poczuć się, jakby on sam, uczestniczył w tej rozmowie i siedziałby z kimś na przysłowiowej “kawie”. Co więcej, bardzo często zapraszane są tam również gwiazdy i celebryci, których dzięki podcastom możemy poznać z zupełnie innej strony – tej bardziej prywatnej. Odcinek, który dokładnie Wam to zobrazuje to wywiad Żurnalisty z Julią Wieniawą. Posłuchajcie i z pewnością zrozumiecie, o co nam chodzi.
10. Jest to najwygodniejsza forma przekazu
Do słuchania podcastów tak naprawdę wystarczy nam urządzenie np. smartfon i słuchawki (chyba, że wolicie ich słuchać w domu lub w aucie – wtedy wystarczą Wam tylko głośniki). Słuchając ich nie musisz trzymać niczego w ręce, jak np. podczas czytania książki. Dzięki temu jesteś w stanie wykonywać dowolną aktywność.